Kādas datorspēles ir piemērotas bērniem?

Datori ir ieņēmuši stabilas pozīcijas mūsu dzīvē un ja runājam atklāti, tad mēs vairs nevaram, savu dzīvi iedomāties bez šīm, elektroniskajām ierīcēm. Mēs tās izmantojam gan darbam, gan izklaidei, gan arī bērnu audzināšanai – ļaujam viņiem skatīties multfilmas, izglītojošas pārraides un spēlēt spēles.

Bet, mūsdienu spēles, bērna psihei var būt kaitīgas un pat bīstamas, jo tās var būt vardarbības un cietsirdības ainas. Kā lai pasargā bērnus no tādām spēlēm, kā lai nekļūdās izvēloties spēles priekš saviem bērniem? Bet, varbūt, bērniem tās vispār nav vajadzīgas?

Vai bērniem ir vajadzīgas datorspēles?
Viss ir labs, kas ir ar mēru. Ja jūs tuvāk iepazīsieties ar datorspēļu pasauli, jūs sapratīsiet, ka rūpīgi izvēlētas spēles ir ļoti ērts un lielisks bērnu apmācīšanas instruments.

Turklāt, laba, attīstoša spēle, kādreiz ir spējīga bērnam dot daudz vairāk nekā vecāki. Jāsaka, ka mūsdienās, ļoti daudzas profesijas ir cieši saistītas ar datoru un internetu, tāpēc, māka apieties ar datoru, bērnam var noderēt arī turpmākajā dzīvē. Daudzas spēles bērnus māca lasīt un rakstīt, papildina vārdu krājumu, māca loģiski domāt, paplašina redzesloku un attīsta tēlaino domāšanu.

Māka apieties ar datoru un prasme spēlēt populāras spēles, kalpo par iemeslu, lai iepazītos un komunicētu ar citiem bērniem. Spēles laikā, vecākiem, obligāti vajag sekot līdzi tam, kādā stāvoklī atrodas bērns, kāds apgaismojums ir istabā, kā arī izvēlēties mūsdienīgus monitorus, kuri ir pēc iespējas mazāk kaitīgi acīm, kā arī ierobežot laiku.

Visas bērnu spēles var iedalīt statiskajās un dinamiskajās. Galvenā to atšķirība no citām spēlēm – tā ir prasība pastāvīgi sekot līdzi spēles gaitai, notikumiem, galveno varoņu piedzīvojumiem un spēlētāja reakcijai.

Datora apgūšanu ir vēlams sākt ar statistiskajām spēlēm, lai varētu mazulim iemācīt apieties ar klaviatūru , peli un monitoru. To var sākt darīt jau kopš 2 – 3 gadu vecuma, ar vienkāršu spēļu un uzdevumu palīdzību.

2 – 3 gados, mazulim var uzticēt vienkāršu, spilgtu spēli ar dzīvnieku attēliem un skaņām. Spēle ir ļoti vienkārša – dzīvnieks sāk izdot skaņas, ja nospiež uz tā attēla. Bērnam var uzticēt arī loģisku uzdevumu, piemēram, salikt figūras pēc krāsām, tikai tām vajag obligāti būs saprotamām un lielām.

Visas datorspēles, kas paredzētas mazuļiem, palīdz viņiem saprast kas ir forma, krāsa un kādas ir priekšmetu īpašības.

Spēles pirmsskolas bērniem un skolniekiem
Mazliet vecākiem bērniem spēles tiek iedalītas jau vairākos veidos, no citām spēlēm, tās atšķiras ar scenārista ieceri un sižeta līniju.

Sporta spēles
Sporta spēles pieder pie dinamiskajām spēlēm. Parasti tie ir simulatori kādam no sporta veidiem – futbolam, basketbolam, tenisam.

Spēles prāta asināšanai
Spēles prāta asināšanai pieder pie statistiskajām spēlēm. Bērniem tādas spēles parasti nepatīk, jo tās ir garlaicīgas un vienmuļas, bet tās var būt ļoti noderīgas topošajiem matemātiķiem, vēsturniekiem un filozofiem.

Šaušanas spēles
Šaušanas spēles pieder pie ļoti dinamiskām spēlēm. Tādas spēles, it īpaši zēniem, patīk vislabāk. Bet, tieši šīs spēles, psihologi iesaka spēlēt vismazāk, tāpēc, ka tās ir agresīvas, mudina bērnus būt vardarbīgiem un cietsirdīgiem. Bērni, šajā vecumā nemāk pārslēgties no virtuālās pasaules uz reālo.

Spēles – simulatori
Tādas spēles ļauj bērniem virtuālajā pasaulē apgūt pieaugušo darbības, piemēram, vadīt automašīnu.

Apmācošās spēles
Apmācošās spēles ļauj apgūt svešvalodu, iemācīties rakstīt, utt.

Piedzīvojumu un stratēģijas spēles
Tādas spēles der 6 – 7 gadus veciem bērniem un ļauj viņiem virzīt scenāriju visdažādākajos virzienos un iegūt visdažādākos gala rezultātus.