Spēle Tetris – jauns terapijas veids

Izstrādājot savu spēli, tālajā 1984. gada, Aleksejs Pažintovs, diez vai aizdomājās par to, ja viņa radītais brīnums iegūs kulta statusu un kļūs par visīstāko, zinātnisko pētījumu priekšmetu. Bet, neskatoties ne uz ko, sarunas, par videospēļu pozitīvo ietekmi, tiek risinātas jau ne pirmo gadu un pavisam nesen ziņu aģentūra BBC-News nodrukāja rakstu, kurā apgalvo to, visā pasaulē populārā spēle, tik tiešām darbojas kā terapija visdažādākajos cilvēka stāvokļos.

Profesore Emili Holms, pētījumu gaitā atklāja, ka spēle Tetris, ļoti labvēlīgi ietekmē koordinācijas attīstīšanos, domāšanas un atcerēšanās funkcijas un ka, tas viss notiek, pateicoties daudzveidīgajām figūrām, krāsām un cilvēka sadarbības ātruma ar spēli. Pēc viņa domām, spēle Tetris cilvēku ietekmē daudz labāk nekā spēles – viktorīnas, neskatoties uz to, ka tradicionālās spēles laikā tiek iedarbinātas tās pašas smadzeņu daļas, bet atkarībā no Tetris tām nav vizuālā atbalsta. Tas nav viss, profesore, kopā ar saviem kolēģiem veica pētījumu, kas apstiprināja, ka Tetris ļoti labi palīdz tikt galā ar psiholoģisko traumu sekām. Lielbritānijā, vienā no slimnīcām, pacientiem, kuri bija iekļuvuši ceļa satiksmes negadījumos, piedāvāja iziet spēļu (Tetris) terapijas seansus. Izrādījās, ka jau pēc 20 minūtēm, cilvēki bija aizmirsuši par negadījumu. Tas tā notiek tāpēc, ka vizuālā koncentrēšanās, vienalga uz ko, neļauj formēties negatīvajām atmiņām par notikušo. Pētījuma gaitā izdevās noskaidrot, ka pacienti, kuri piedalījās spēļu terapijas seansā, daudz retāk cieta no slimīgajām atmiņām, nekā tie, kuri šajā Tetris spēlē nepiedalījās. Šajā pētījumā, piedalījās grupa, kura sastāvēja no 71 cilvēka, bet zinātnieki, nākotnē, taisās turpināt iesākto darbu.

Cita zinātnieku grupa, pierādīja, ka spēle Tetris ir spējīga palīdzēt slimniekiem tikt galā ar nepārvaramo tieksmi lietot alkoholu, kofeīnu vai cigaretes. Šajā eksperimentā piedalījās studentu grupa, kurā bija 31 dalībnieks. 15 cilvēki savā rīcībā saņēma iPod, lai ik pa brīdim varētu atrauties no mācībām un uzspēlēt Tetris. Pētījumu dienas laikā, viņiem tika sūtīts teksts ar lūgumu novērtēt, cik ļoti viņiem šajā brīdī gribas kafiju, uzsmēķēt vai iedzert alkoholu. Eksperimenta rezultāti bija sekojošie: spēle palīdzēja cilvēkiem uz laiku aizmirst par saviem kaitīgajiem ieradumiem. Profesore Džeki Andrade to skaidroja šādi: “tas ir saistīts ar to, ka uzmācīgā vēlēšanās bieži vien tiek saistīta ar vēlamā vizualizēšanu. Smadzeņu reģioni, kuri atbild par vizualizēšanu, 15 dalībniekiem bija aizņemti ar Tetris, tāpēc cilvēkiem, vienlaicīgi bija grūti vienlaicīgi iedomāties to ko viņi vēlas un spēlēt.”

Vēl viens, ne mazāk svarīgs pētījums. Mak Gila universitātes zinātnieki, apliecina, ka Tetris palīdz ļoti nopietnas slimības – ambliopijas ārstēšanā. Ambliopija nozīmē “slinkā acs”, tas ir, ka viena no acīm, nepiedalās vai nu vispār, vai nu daļēji skatīšanās procesā. Lai veiktu pētījumu, tika izveidota grupa no 18 cilvēkiem, kuriem bija ambliopija. 9 no viņiem saņēma speciālas brilles, pārējie 9 spēlēja Tetris un redzošā acs viņiem bija nosegta. Rezultātā, pirmās grupas dalībniekiem, redze manāmi uzlabojās, bet, kad otro grupu “pārslēdza uz brillēm”, viņi panāca pirmo grupu. Šajā gadījumā zinātnieki apgalvo, ka videospēle trenē abas acis un liek tām darboties saskaņoti.